Finansujący i umowa leasingowa

Różne nazwy jedna definicja

Leasing finansowy jest znany również pod nazwą inwestycyjnego leasingu, albo kapitałowego. Gwarantuje bowiem przeniesienie praw co do własności z leasingobiorcy na leasingodawcę. Ta gwarancja jednak musi być oznaczona w umowie, którą podpisujemy dobrowolnie. Po zakończeniu umowy przedsiębiorstwo zyskuje rzecz, zwiększa majątek. W ramach umowy na leasing finansowy, klient zobowiązany jest do samodzielnego dokonywania amortyzacji środka trwałego. Koszt ten wlicza się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, więc pozwala to na dobrą optymalizację podatkową w przedsiębiorstwie.

Wartości i raty

Raty w leasingu finansowym są podzielone na dwie części, mianowicie na część odsetkową i cześć kapitałową. Część kapitałowa obniża zysk korzystającemu po opodatkowaniu, natomiast w części odsetkowej jest to, że stanowi ona koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Jeśli zaś chodzi o odliczenie podatku VAT to jest on płaty z góry za cały okres wiążący nas umową. Przedmiotem, który obejmuje pożyczkę w leasingu finansowym jest rzecz, maszyna albo inny środek trwały, nie ma tu mowy o gotówce. W leasing finansowy można brać nieruchomości wraz z gruntami pod nie. Jeśli chodzi o VAT to sprawa jest lepiej rozwiązana w leasingu operacyjnym, gdzie płaci się go w ratach, a nie całość od razu. Przy leasingu na dużą kwotę, wysokość VAT-u do zapłacenia także będzie znacząca, co może obciążyć finanse firmy.

Czy możemy mieć inne korzyści?

Oprócz raczej oczywistej korzyści – dostajemy środki trwałe, a za raty możemy sprawdzić co się kryje za taką umową w leasingu finansowym. leasingMy, jako klienci w umowie na leasing finansowy w koszty prowadzenia działalności gospodarczej wliczamy koszty eksploatacji przedmiotu, koszty związane z ubezpieczeniem. W całości będziemy mieć do odliczenia VAT, amortyzację danego sprzętu oraz np. część odsetkową płaconej przez nas raty leasingowej. To umowa, którą warto przemyśleć i sprawdzić propozycje wielu towarzystw leasingowych oraz banków. Jednak pierwsze, co trzeba zrobić to przede wszystkim wykonanie rzetelnej analizy pozwalającej stwierdzić, czy leasing będzie odpowiedni dla naszego przedsiębiorstwa i czy po prostu firma jest w stanie udźwignąć ten długoterminowy koszt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *